CATAPULT 2013 © Impressum

Nestátní   zdravotnické   zařízení       

VÍTEJTE V CATAPULT BEAUTY  &  LASER CENTRU


ESTETICKÁ DERMATOLOGIE JIHLAVA
CATAPULT BEAUTY CENTRUM

KOLAGEN

Kolagen, vysokomolekulární bílkovina, tvoří 30% hmotnosti bílkoviny člověka, 10% celkové hmotnosti člověka a 70% hmotnosti kůže. Je zodpovědný za pružnost, pevnost a hydrataci (zavodnění) kůže. Následkem stárnutí nastává deficit kolagenu, což je mimo jiné příčinou tvorby vrásek. Kolagen se obnovuje v organizmu 3 x do roka, avšak pouze do věku cca 26-30 let. Pak nastává postupný útlum jeho produkce v „mikrotovárnách“ na kolagen – ve fibroblastech. Dosud známé kolageny umělého nebo jiného živočišného původu nepřinášely žádoucí výsledky. Působily pouze povrchově a krátkodobě, protože je organizmus odmítal jako cizorodou látku. Bylo to především proto, že takováto kolagenová vlákna postrádala prostorovou strukturu shodnou s lidskou, nedokázaly se sloučit s lidskou bílkovinou a podporovat v těle tvorbu vlastního kolagenu.

Jak se projevuje nedostatek kolagenu?

Zásoby kolagenu se věkem snižují a tvrdnou.

Kolagen je zodpovědný za pružnost, pevnost a správné navlhčení kůže. Následkem STÁRNUTÍ nastává deficit kolagenu, což je např. příčinou tvorby vrásek, vysychání pokožky, padání vlasů, lomivosti nehtů, zvýšeného pocení, zhoršení zraku, špatného hojení pokožky, její pigmentace, ochablostí svalů, vaziv a šlach, zvýšeným rizikem osteoporózy  a všeobecně oslabením pojivových tkání - pokožka ztrácí elasticitu, stává se slabší, méně pružnou a pevnou.

Z kosmetického hlediska se nedostatek kolagenu projevuje tvorbou drobných a hlubších vrásek, především v oblasti obličeje a dekoltu. Chybějící kolagenovou strukturou ztrácí kůže svoji pružnost.

Čím dochází k ubývání kolagenu v kůži?

Ubývání kolagenových vláken v kůži je podmíněno stárnutím.
Ale i některé genetické dispozice způsobují změnu kolagenové struktury. K tomu je nutno přičíst vlivy prostředí a osobní životní návyky.

Jak je možné zlepšit kolagenovou strukturu?

Je prokázáno, že je možné stimulovat určité buňky v kůži, aby produkovaly kolagenová vlákna, která jsou nutná pro zlepšení struktury kůže.

Tento proces probíhá ve stěnách drobných krevních cév a stimuluje se speciálními světelnými vlnami, které se pohybují v určité spektrální oblasti světla.

Co se potom děje v kůži?

Stimulováním buněk k produkci kolagenových vláken se zlepšuje příjem kyslíku kůží a podněcuje její detoxikace. Rovněž se zlepšuje absorpce vlhkosti kůže a schopnost kůže vlhkost udržet.

Procesem dochází k napínání kůže, pozitivnímu vlivu na regeneraci pokožky a zesílení kolagenové sítě. Dochází tak k obnově přirozené struktury kůže. Aktivováním kolagenového procesu se také podpoří nová tvorba zdravé kůže. To je velice důležité např. pro hojení ran.